OSOBNOSTI ZUŠ

Jiří Ullmann

Do Lidové školy umění začal chodit ve svých pěti letech na housle. V šesti letech prvně veřejně vystupoval a pak už to jelo - koncerty, soutěže. Po základní škole šel studovat Konzervatoř a absolvoval ji v roce 1979. 1. září nastoupil jako učitel na LŠU v Toužimi, tenkrát ještě na zámku. V roce 1983 byl jmenován ředitelem LŠU v Bečově nad Teplou, kde působil 10 let a v roce 1993 jsem po konkurzním řízení byl jmenován ředitelem Základní umělecké školy v Toužimi, kde působil do 31. srpna 2021. Poté rok pokračoval na stejné škole jako učitel. Vyučoval hru na housle, elektronické klávesové nástroje, hru v souboru, práci se zvukem.

Mimo pedagogickou činnost se věnuje i aranžérské a skladatelské práci, zejména pro mládež, ale i scénické a filmové hudbě.

Málokdo ví, že pan Ullmann byl hlavním hybatelem výuky hry na EKN v ČR. Jako první zkompletoval školu hry na EKN, která se využívá dodnes. 

Soubor elektronických klávesových nástrojů

Soubor vznikl pro naplnění potřeby výuky kolektivní interpretace žáků, kteří nehrají na dechové nástroje. Tedy česky, aby žáci získali potřebné zkušenosti a vědomosti pro fungování v kapelách nejrůznějších žánrů. Název je trochu zavádějící, protože v tomto souboru se postupem času uplatňují žáci hrající na bicí nástroje, kytaru, basovou kytaru, klavír, zpěváci a další

Pro hráče na klávesové nástroje znamená zejména možnost střídání různých typů nástrojů od různých výrobců, včetně el. klavíru a syntetizéru. Dále pak nácvik správného způsobu hry jednotlivých zvukových rejstříků, pro všechny pak pochopení a spolupráce na aranžmá skladby a zejména zájem o co nejlepší kolektivní výsledek práce.